Jak vybírat plastová okna

Volba nových oken ovlivní vzhled ale i kvalitu a komfort vašeho domova na několik let. Už proto by bylo hloupostí jejich výběr zanedbat. V dnešní době existuje na trhu velké množství prodejců nabízejících různé druhy plastových oken z odlišných profilů a různými komponenty v nich použitých. V této neuvěřitelně bohaté nabídce se zákazník těžko orientuje. Následující odstavce by vám měli při výběru oken alespoň trošku pomoci.

Profil

V popisech plastových oken vždy najdete informaci, z kolika komor sestávají profily. V současné době se okenní rámy z plastu vyrábějí se třemi až sedmi komorami. Standardem se však stávají plastová okna s pěti až šesti komorovými profily. Ne vždy však platí přímá úměra, že čím více komor, tím lepší izolační vlastnosti. Ty jsou hlavně ovlivněny konstrukcí,  šířkou profilů a hlavně izolační pěny, kterými mohou být komory vyplněné.

Zasklení

Nezbytnou součástí okna je použité izolační sklo. V dnešní době se běžně používají plastová okna s dvojsklem případně trojsklem. U kvalitního dvojskla s argonem je Ug = 1,1 W/m2K, u stejného typu skel ve třech vrstvách klesá hodnota součinitele prostupu skla až na Ug = 0,6 W/m2K (čím nižší číslo, tím lepší izolační vlastnosti a tím lepší pro nás).

Při popisu skel narazíte na několik informací. Určitě objevíte řadu čísel, která nám popisují šířky jednotlivých vrstev v milimetrech.  Například u dvojskla můžete narazit na „4-16-4″. Jde tedy o dvojsklo, konkrétně o 4 mm silné sklo, 16 mm mezeru a opět 4 mm silné sklo.

Mezery mezi skly mají na izolační vlastnosti oken stejný vliv, jako samotné sklo. Právě ony totiž oddělují vnitřní a vnější vrstvu okna a brání přenosu teplot. U základních typů oken je v prostoru mezi skly odčerpán veškerý vzduch. Takže vznikne vakuum. Ale v poslední době se čím dál více začíná tento prostor plnit argonem nebo kryptonem, což ještě více zlepšuje izolační vlastnosti plastových oken.

Okrasné meziskelní mřížky mohou zvýšit estetickou hodnotu okna (osobně preferuji velká okna bez mřížek) a zlepšit i jeho statické vlastnosti.

K-okna (www.k-okna.cz)

Těsnění

U plastových oken se lze setkat se dvěma typy těsnění: – tradičním středovým a novějším dorazovým.

Profil se středovým těsněním vychází z těsnících systémů užívaných v dřevěných oknech. Jeho nespornou výhodou jsou lepší konstrukčně-fyzikální i izolační vlastnosti. S ohledem na umístění uprostřed rámového profilu je však podstatně ztíženo jeho čištění.

Dorazová těsnění jsou v tomto směru mnohem praktičtější a u nových typů se daří docílit prakticky shodných izolačních vlastností jako u oken se středovým řešením.

Jednoznačně určit, který systém je vhodnější, nelze. Oba druhy těsnění splňují to, co se od nich očekává. Při výběru okna by měl druh těsnění hrát druhotnou roli.

Kování

Pojem kování jsou u oken myšleny panty, zamykací mechanismy a systémy otevírání a sklápění oken – včetně ovládacích prvků tohoto systému.

Zvolené kování ovlivňuje míru zabezpečení okna před průnikem zlodějů a určuje jeho stabilitu a obecné statické vlastnosti. Zejména u plastových profilů je vliv kování a železných či ocelových výztuh na stabilitu klíčový

V podstatě se můžeme setkat se dvěma typy kování:

 • s obyčejným –  sestávajícím se pouze ze zamykacího mechanismu a pantů (u nových oken už se nepoužívají)
 • celoobvodovým – v dnešní době je tento druh kování standardem

Vhodný dodavatel

Tak jako u všeho i při koupi oken je zásadní volba dodavatele. To on bude zodpovědný za montáž oken a případný záruční i mimozáruční servis.

První informace, která by vás měla před koupí okna zajímat je, zda váš prodejce je současně i výrobcem nabízených oken nebo zda prodej pouze zprostředkovává. V žádném případě nejde o nepodstatný detail, jak zjistíte v okamžiku, kdy budete k oknu z jakéhokoli důvodu potřebovat servis. Zatímco jej totiž výrobci standardně nabízejí po řadu let zdarma, zprostředkovatelé si své služby často nechávají zaplatit. Komunikace přímo s prodejcem je navíc obvykle rychlejší a spolehlivější. Nejlepším důkazem solidnosti dodavatelské firmy je bezpochyby spokojenost předchozích zákazníků. To vše splňuje výrobce plastových oken K-okna, plastová okna Brno.

Sdílejte článek na:

  Mohlo by vás zajímat

  • Bytový textil dotváří atmosféru interiéruBytový textil dotváří atmosféru interiéru Dobře navržený interiér musí na člověka působit jako celek. Každý dobrý interiérový designér ví, že právě bytové doplňky a bytový textil dokážou váš domov zútulnit a udělat ho příjemným. […]
  • SAPELI poprvé s vlastním kovánímSAPELI poprvé s vlastním kováním Otočné dveřní křídlo bez kliky? Ale to je pomalu jako auto bez volantu! Tedy naprosto neovladatelné a nefunkční. Proto se klika, chytrý mechanismus, který dveřím teprve propůjčuje život, […]
  • Moderní krbyModerní krby Už od pradávna si člověk přinášel do svého příbytku oheň. Pohled do ohně nás stále fascinuje stejně jako uklidňující atmosféra, kterou dokáže praskající oheň navodit. Proto jsou i dnes […]
  • Povlečení do každé ložnicePovlečení do každé ložnice Výběr ložního povlečení do našich ložnic a dětských pokojů se zdát být celkem snadný. Ale ne vždy tomu tak je. Vybrat kvalitní a nadčasový design povlečení a začlenit ho do celkového […]
  • Designblok 2010Designblok 2010 Designblok je každoroční mezinárodní přehlídka novinek z oblasti designu nábytku, bytových dopňků, módy a životního stylu.

  Přidej svůj názor...

  comments

  Tagy: , , ,

  Autor:Michal Ruš

  Fotograf, cestovatel a student interiérového návrhářství. Člověk milující architekturu, hravý a nápaditý design, zajímavé interiéry, moderní umění a černobílou fotografii. Potřebujete pomoci s návrhem interiéru? Napište mi a něco vymyslíme...

  Zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!!!

  Zanechte odpověď